Pamiętamy…

Z okazji zbliżającego się Święta Zmarłych w środę 27 października odbyło się wyjście na cmentarz komunalny w Pasymiu. Wzięli w nim udział uczniowie klasy VIII b pod opieką nauczyciela Zbigniewa Rutkowskiego.

Celem wycieczki było posprzątanie i udekorowanie grobu p. Franciszka Tokarza – obrońcy Lwowa w latach 1918-1920. Przybył on na Mazury jako repatriant ze Lwowa i pracował na kolei, gdzie uległ wypadkowi i zmarł w latach pięćdziesiątych XX wieku.

Dodatkowo uczniowie odwiedzili dwa groby:

– pana Bronisława Adamowicza, który był harcerzem w czasie II Rzeczpospolitej i żołnierzem Armii Krajowej na Wileńszczyźnie w czasie II wojny światowej. Po wojnie był prześladowany za swoją wcześniejszą działalność patriotyczną;

– pana Michała Zentarry, który był rolnikiem w Leleszkach i lokalnym działaczem. W czasie plebiscytu na Mazurach w 1920 roku dążył do przyłączenia Mazur do Polski.

Uczniowie zapalili znicze i udekorowali groby biało – czerwonymi wstążkami oraz położyli na grobie p. Franciszka Tokarza dwa wieńce, które ufundowały mamy – panie Magdalena Twarda i Dorota Maćkiewicz.

Dziękuję uczestnikom wycieczki i darczyńcom.

Zbigniew Rutkowski

 

Możesz również polubić…

Menu Title
%d bloggers like this: