Wycieczka klas ósmych do Gdańska

W poszukiwaniu morza…

 

6 czerwca odbyła się wycieczka klas ósmych i klasy siódmej ,,a” do Gdańska i Gdyni. Westerplatte przywitało nas piękną, słoneczną pogodą. Byliśmy chyba jednymi z pierwszych odwiedzających to miejsce tego dnia. Pomnik prezentował się dostojnie, ale też prawdziwie po polsku, w otoczeniu kwitnących dzikich róż i polnych maków. A słowa papieża umieszczone u stóp pomnika wybrzmiały wyjątkowo aktualnie i uniwersalnie, jakby ktoś umieścił je tam dla nas :

 „Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajdzie też w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić, jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać

i obronić, obronić – dla siebie i innych”

                                                                                                                                  Jan Paweł II

Po wizycie w tym ważnym dla naszej historii miejscu, odbyliśmy przyjemny rejs galeonem po Motławie do Starego Miasta. Tam czekał już przewodnik, który odkrył przed nami sekrety fasad gdańskich kamienic. Wyjaśniał nawiązania do mitologii rzymskiej i symboliki morza, które świadczyły o potędze miasta i zamożności jego mieszkańców. Z przyjemnością i dumą podziwialiśmy miasto wolności i morza, ponieważ pięknieje w oczach. Widać też było uznanie i wrażenie, jakie zrobiło na naszych ukraińskich przyjaciołach: Żeni i Vadymie.

Następnym punktem programu był Klif Orłowski. Spacer brzegiem morza dostarczył nam wielu wrażeń. Szliśmy lasem i plażą, po kamieniach i piasku, woda przyjemnie chłodziła nasze stopy. Widoki rekompensowały zmęczenie. Wszyscy dzielnie pokonali kilkukilometrową trasę.

Było tak miło, czuliśmy już wakacje. Było nam ze sobą tak dobrze. A wkrótce trzeba się rozstać…

                                                                                                                Milena Chlebowska

Możesz również polubić…

Menu Title
%d bloggers like this: