Wycieczka szkolna do Grunwaldu

Wrzesień jest miesiącem Europejskich Dni Dziedzictwa. W tym roku odbywają się już po raz dwudziesty piąty. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest „Krajobraz dziedzictwa. Dziedzictwo krajobrazu”. Z tej okazji 16 września odbyła się wycieczka uczniów Szkoły Podstawowej w Pasymiu do Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku. Wzięło w niej udział 32 miłośników historii z klas IV – VI szkoły podstawowej i II – III klas gimnazjalnych oraz 3 opiekunów (pp. Aneta Gołaszewska, Maria Ładanaj i Zbigniew Rutkowski).

Podczas wycieczki poznawaliśmy krajobraz kulturowy pól grunwaldzkich. Obejrzeliśmy na początku turnieje: łuczniczy i rycerski. Zwiedziliśmy też z przewodnikiem ruiny Pomnika Grunwaldzkiego  z Krakowa i kaplicę pobitewną. Spotkaliśmy tam grupę archeologów, szukających źródeł materialnych z okresu bitwy pod Grunwaldem. Byliśmy też świadkami nagrywania jednego z odcinków programu telewizyjnego „Było, nie minęło… Kronika zwiadowców historii”. Mieliśmy okazję poznać osobiście pana Adama Sikorskiego, który prowadzi ten program. Oczywiście zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Na koniec byliśmy w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, gdzie oglądaliśmy liczne eksponaty, wysłuchaliśmy ciekawych opowieści przewodnika i obejrzeliśmy kilkunastominutowy film o obrazie Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem” oraz podziwialiśmy makietę bitwy. Ukoronowaniem wycieczki był zakup pamiątek.

Szczęśliwi i opaleni, wróciliśmy do Pasymia z głowami pełnymi wiedzy historycznej. Zapewne niedługo znowu wrócimy na pola Grunwaldu, ponieważ w 2019 roku będzie otwarcie nowoczesnego, multimedialnego muzeum.

Turniej łuczniczy (fot. M. Ładanaj)

Turniej rycerski (fot. M. Ładanaj)

Lekcja muzealna w ruinach kaplicy pobitewnej z 1411 roku (fot. M. Ładanaj)

Pamiątkowe zdjęcie na koniec wycieczki – 1 (fot. A. Gołaszewska)

Chcę być jak Władysław Jagiełło 🙂 (fot. A. Gołaszewska)

Mali stratedzy obmyślają plan bitwy 😉 (fot. A. Gołaszewska)

Pamiątkowe zdjęcie na koniec wycieczki – 2 (fot. A. Gołaszewska)

Pamiątkowe zdjęcie na początku wycieczki (fot. A. Gołaszewska)

Pamiątkowe zdjęcie z prowadzącymi program „Było, nie minęło… Kronika zwiadowców historii” (fot. A. Gołaszewska)

Podziwiamy eksponaty w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem i słuchamy o najcenniejszych znaleziskach na polu bitewnym (fot. A. Gołaszewska)

Pani przewodnik wyjaśnia uczniom skąd wzięli sie Krzyżacy nad Bałtykiem (fot. Z. Rutkowski)

Słuchamy krótkiego wykładu o Wielkiej Wojnie z Zakonem Krzyżackim (1409 – 1411 r.) i bitwie pod Grunwaldem z 15 lipca 1410 roku (fot. Z. Rutkowski)

Ciąg dalszy mini wykładu… (fot. Z. Rutkowski)

Oglądamy makietę bitwy pod Grunwaldem po projekcji filmu na temat obrazu Jana Matejki (fot. Z. Rutkowski)

 

Możesz również polubić…

Menu Title
%d bloggers like this: