„Cudze chwalicie, swego nie znacie…”

Ach cóż to była za wycieczka! 29 października 2017 roku pojechaliśmy do Olsztyna. W wycieczce uczestniczyły klasy V a, V b i trzy osoby z klasy VI. Naszymi opiekunkami i organizatorkami wycieczki były panie: Magdalena Krasula, Aneta Gołaszewska i Agnieszka Nidzgorska. Pogoda niestety była kapryśna ale nam łowcom przygód i wiedzy w niczym to  nie przeszkadzało. Na początek Stare  Miasto. U stóp Wysokiej Bramy czekała na nas pani przewodniczka. Wiedziała, że jesteśmy ze szkoły, która nosi imię Wojciecha Kętrzyńskiego więc opowiedziała nam kilka ciekawostek. Kiedyś tu gdzie jest Wysoka Brama był areszt i nasz patron przebywał w nim za handel bronią. W ten sposób Kętrzyński chciał pomóc w odzyskaniu niepodległości. Powiedział on znane nam słowa „Wiarę, mowę ukraść mi mogliście, ale serca z piersi nie wyrwiecie. Serce me zostanie zawsze polskie”. Pani przewodniczka powiedziała, że Wojciech Kętrzyński był wielkim Polakiem i patriotą a od jego nazwiska powstała nazwa miasta Kętrzyn.

Wracając do Wysokiej Bramy – czy wiecie, że… cegły budujące ją od wewnątrz mają prawie 700 lat. Oznacza to, że wiele widziały i słyszały. Warto też przechodząc przez Wysoką Bramę zamknąć oczy i pomyśleć marzenie. Prawdopodobnie się spełni 🙂 Nasza pani przewodniczka opowiadała wiele ciekawych historii o powstaniu Olsztyna jego historii i architekturze.

Następnie ruszyliśmy do Muzeum Warmii i Mazur. Po drodze zatrzymaliśmy się przy pomniku Mikołaja Kopernika znanego nam z lekcji przyrody i historii. Tu kolejna ciekawostka – przechodząc obok tego pomnika można trzy razy potrzeć nos Kopernika a wtedy staniemy się mądrzejsi 🙂

Wewnątrz zamku mnóstwo nowych informacji. Na początku unikatowy oryginalny rysunek wykonany przez mistrza Kopernika ukazujący równonoc. Oczywiście była to jego tablica doświadczalna. Zwiedziliśmy cały zamek. Jego wielkie gościnne komnaty i te mniejsze poświęcone innym sławnym ludziom i dawnym epokom. Pani przewodniczka sprawiła, że na  chwile przenieśliśmy się w czasie.

Na dziecińcu zamku znajduje się wielka studnia dobrego diabła Olszyna, który jak rzucicie coś błyszczącego lub monetę  on spełni życzenie 🙂 

To nie koniec wycieczki. Kolejny punt to historia i architektura Bazyliki konkatedralnej pod wezwaniem św. Jakuba w Olsztynie. Świątynia zbudowana w stylu gotyckim z cegły. Latem podobnie jak w Pasymiu odbywają się tam koncerty organowe.

Na koniec naszego spotkania z panią przewodniczką dowiedzieliśmy się, że nasz region charakteryzują trzy kolory: niebieski to jeziora, zielony – lasy a pomarańczowy to dachy i budynki z cegły.

Po dużej dawce wiedzy czas na rozrywkę. Około godziny 12.30 poszliśmy do kina. Zrobiliśmy obowiązkowe zakupy: zestaw szkolny – mały popcorn i napój. Na bajce bawiliśmy się super a tu kolejna niespodzianka 😉 Panie rozdały nam małe bileciki. Okazało się, że mamy wycieczkę tramwajem!!! A gdzie? Na wielkie pyszne lody. To był wspaniały dzień.

 

Kevin Żelaznowski, kl. V a

Możesz również polubić…

Menu Title
%d bloggers like this: