Człowiek potrzebuje do życia… ogrodu!

W naszej placówce realizowany jest projekt „Szkolny ogród przyrodniczo-ekologiczny”, który ma na celu wzbogacenie bioróżnorodności otoczenia szkoły. Dzięki finansowemu wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie pozyskaliśmy fundusze na zakup sadzonek drzew i krzewów.
Podczas akcji sprzątania świata uczniowie klas VII wraz z nauczycielami – panią Emilią Hajduk i Zbigniewem Rutkowskim dokonali pierwszych nasadzeń drzew i krzewów. Posadzono brzozy, derenie i tawuły.
Następnie, w ramach wolontariatu, pani Emilia Hajduk z wybranymi uczniami klas IV – VII i pracownikami Grupy Michelin ustawiła hotel dla owadów oraz domki dla motyli i biedronek. Posadzono również krzewy pęcherznicy kalinolistnej i tawuły japońskiej.
Korzystając z pięknej, jesiennej pogody i z pomocy rodziców uczniowie klasy VI a z panem Arkadiuszem Borkowskim posadzili berberysy, graby, cisy oraz pozostałe tawuły. Rośliny te w przyszłości będą świetnymi okazami do badań i obserwacji przyrodniczych.
Wrzesień i październik to najlepsze miesiące aby zaopatrzyć się w cebulki tulipanów, narcyzów czy hiacyntów. Dzięki akcji „Kwiaty CebuLOVE” dzieci przyniosły do szkoły różnorodne rośliny cebulowe. Mamy nadzieję, że posadzone w dużych grupach stworzą widowiskowe plamy kolorystyczne i wspaniale ożywią trawniki. Jeśli przyjrzymy się im z bliska w czasie wiosennej, słonecznej pogody, zaobserwujemy pszczoły i trzmiele, które z upodobaniem odwiedzają te nie tylko atrakcyjne pod względem wizualnym, ale również nektarodajne kwiaty.
Ogród szkolny jest przedsięwzięciem długofalowym, stale wymaga pracy i dużego zainteresowania. Działania podjęte w 2017 r. ciągle będziemy uzupełniać, a na terenie przyszkolnym jest jeszcze wiele zakątków, które postaramy się ciekawie zaplanować, a potem wykorzystywać w pracy dydaktyczno – wychowawczej szkoły.

 

Koordynator projektu: Katarzyna Ewa Lewandowska

Możesz również polubić…

Menu Title
%d bloggers like this: